İçeriğe geç
Anasayfa » Bir şey olmanın garantili formülü: Şimdi o şey olmak

Bir şey olmanın garantili formülü: Şimdi o şey olmak

Okuma Süresi: 2 dakika

now-or-never

Hayal etmeye bayılırız. Çünkü hayaller hep başka uzak bir diyarda varolur.

Problemlerin, zorlukların olmadığı, havanın üşütecek kadar soğumadığı, bizim hiçbir şeyden sıkılmadığımız, tek işimizin o hayal olduğu bir dünyada.

Hayatta ise hayalini gerçekleştirme yolculuğu gerçekten komik oluyor.

Sanki sokakta göğüs dekolten açılmış da çaktırmadan kapamaya çalışırmışsın gibi bir his.

Bir yandan kocaman bir hayalle uğraşıyorsun- mesela sanatçı olmakla. Bir yandan elektrik faturası ödemeye gidiyorsun. Bir yandan hiç ummadığın küçük problemler silsilesi etrafını sarıyor. Bütün bunlar olurken, sen gerçek ve pürüzlü, doğası gereği inişli çıkışlı hayatını yoksayıp, iyi şeyleri hep hayal dünyana saklarsan, bu ikisinin arasında bir uçurum olmaya başlıyor: Hayal dünyanda her şey hep mükemmel, kendi hayatında her şey hep berbat.

Bir de çok güzel kandırmacamız var: ‘Bir gün.’ 

Şimdi hayal dünyamla gerçek dünyam arasında kilometreler var ama bir gün kapanacak.

Şimdi sevmiyorum ama bir gün seveceğim. Şimdi konuşmuyorum ama bir gün konuşacağım.

Şimdi yeteneklerimi göstermiyorum ama bir gün göstereceğim. Şimdi cevap vermiyorum ama bir gün vereceğim.

Ne yazık ki, bir gün yok.

Çünkü sen bir şeyi ‘o an’ yapmadığın sürece, her an aynı ikilemin ortasına doğuyorsun: Çok uzakta ve hayali olan ‘bir gün’ ile, iyisi kötüsüyle kanlı canlı içinde olduğun ‘bu gün’.

Hayalini gerçekleştirmekten kolay bir şey yok, eğer şu anın düzlemindeysen.

Yazar mı olacaksın? Yaz.

Sevgi mi istiyorsun? Sev.

Koşmak mı istiyorsun? Koş.

Hayalini geçrekleştirmek, senin gerçek, defolu çürüklü, kurtlu çalkalntılı, parçalı bulutlu hayatında hiçbir engele takılmadan istediğini ve gerekeni yapmak demek.

Rejime mi gireceksin mesela? Şu anda o keki bırak. Psikolojik olarak hazır olma zırvalarını da bırak. Yok öyle bir şey. Tembelliğine yoldaş arama. Hep şarkı söylemek istiyorsan aç ağzını şimdi söyle. Hep gitmek istediysen, git şimdi bir bilet al. Şu andan başka bir an yok. Ertelesen de bir başka ‘şu an’da yapacaksın. Ya da hiç yapmayacaksın.

Sen parmağını bir kez şık’latmakla hayallerindeki hayali başlatabilirsin. Çünkü nasıl davrandığın, koşullardan bağımsız senin elinde. Hadi yap. Şimdi, şu an. Biraz düşüneceğim deme, düşünecek hiçbir şey yok. Zaten çok düşündün. Harekete geçince gerisi gelir. Gelmezse de aklından çıkmış olur. Her hareket, düşünüp durmaktan iyidir. Ve güzel şeyler hep hareket edince olur. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir