İçeriğe geç
Anasayfa » Koçluk

Koçluk

Okuma Süresi: 8 dakika

İçinizdeki gerçek potansiyele ulaşmak, içsel yeteneklerinizi keşfetmek ve orijinal yönlerinizi ön plana çıkarmak istiyor musunuz?

Geri planda kalmaktan, yapabileceklerinizin çok azını hayata geçirmekten, hayatı yaşamak yerine izleyen tarafta olmaktan sıkıldınız mı?

Koçluk, elde etmek istediğiniz bu sonuçlara ulaşmak için sistematik aksiyon almanızı sağlayarak, hayat kalitenizi yükseltir. Koçluk, aksiyon almakla ve sonuçlarla ilgilidir ve çıktıları ölçülebilir, sistematik bir programdır.

Koçluk süreci nasıl işliyor?

Sürecin başında, hedefimizi belirler ve süreç boyunca oraya ulaşmak için doğru aksiyonları alarak, doğru zihinsel yapıda ilerlediğinize emin oluruz. Koçluğun amacı, bir sonuca ulaşırken, hayatın sonraki dönemlerinde başka sonuca ulaşma süreçlerinde de doğru bakış açısını sağlamaktır. Danışanın cebine bir alet çantası koymak gibidir. Belirlediğiniz hedefe ulaşma yolculuğu üzerinde çalışırken, sıklıkla hayatınızın tüm alanlarında karşınıza çıkan, sizi engelleyen davranış kalıplarıyla karşılaşırız. Koçluk süreci bu kalıplara karşı farkındalığınızı artırarak, bir yandan hedefinize ulaşırken bir yandan farkındalığınızı artırır, neyi neden yaptığınızı / yapmadığınızı anlamanıza yardımcı olur ve bu sayede, hayatınızın kontrolünü kendi elinize alacağınız yeni bir dönem için sizi hazırlar.

Koçluk, potansiyelinize ulaşmanıza yardım eder. 

Koçluk sürecinde, deneme yanılma sistemiyle öğrenerek, motviasyonunuz düştüğünde bırakıp yeniden motive olduğunuzda devam ederek düzensiz şekilde ulaşmaya çalıştğınız hayalleriniz için, ölçülebilir bir başarı planı hazırlar ve uygularız.

Koçluğun amacı, her seansın sonunda kendinizi ferahlamış, rahatlamış, huzurlu, bir süre için motive hissetmeniz, kısa bir süre için hoş bir ruh haline bürünmeniz değildir. Elbette seanslar sizi iyi hissettirecek, heyecanlandıracaktır ancak asıl amacımız uzun vadeli ve kalıcı sonuçlar için doğru yapıyı oluşturmak ve uygulamakla ilgilidir. 

KOÇLUK SİSTEMİM

Koç üniversitesi psikoloji mezunu ve Sola Unitas’ın ICF akredite koçluk programını tamamlamış bir koçum.

10 yıllık profesyonel koçluk tecrübesine sahibim. Bunun yanında, profesyonel hayatta 14 yıllık pazarlama tecrübesine sahibim, Türkiye ve globalde 50’nin üzerinde markayla çalıştım.

Kendi geliştirdiğim Özgün Yanını Kucakla programı, psikoloji, koçluk ve pazarlama disiplinlerinin senteziyle, kişilerin özgün yanlarını ortaya çıkarmalarına, gerçek potansiyellerini yaşamalarına yardımcı oluyor.

Koçluk ve psikoloji ile, 17 yaşımdayken, kendi içe dönüklüğümle barışma çabası içinde tanıştım. Sessiz, kendini ifade etmekte zorlanan, en büyük dileği kalabalık ortamlarda görünmez olmak olan bir çocukken; şimdi dünyanın en dışa dönük işlerinden biri olan pazarlama alanında çalışıyorum. (Hikayemi dinlemek isterseniz, TedX konuşmam ‘Bir içe dönük size iletişimle ilgili ne öğretebilir?’i buradan izleyebilirsiniz.) Nasıl bu kadar özgüvenli olabildiğim, nasıl böyle kendimi ifade edebildiğimle ilgili sorular aldığımda hep içimdeki o sessiz kız ellerini çırpıyor, şaşkınlıkla, kocaman gözleriyle ‘Gerçekten bu soruyu benim büyümüş halime mi sordular?’ diye bakıyor.

Değişimi ilk elden deneyimlemiş biri olarak, içinizde gizlenen hazineleri dış dünyayla buluşturmanın, daha doyumlu ve dolu dolu bir hayat yaşamanın, en önemlisi seyirci olmaktan, sahnede olmaya geçmenin mümkün ve çok doyurucu olduğunu biliyorum.

Bu satırları okumakta olduğunuza göre, potansiyelinizi ortaya çıkardığınız, planlamaktan yapmaya geçtiğiniz bir hayat için niyetli ve istekli olduğunuzu görüyor ve sizi şimdiden tebrik ediyorum.

Felsefem: Özgün Yanını Kucakla

Son 10 yıldır koçluk yaptığım danışanlarım bana, herkesin gelişim alanları, hedefleri, hayalleri çok farklı olsa da, genellikle ortak bir yanlış önyargıya sahip olduğumuzu gösterdi: ‘Başarmam için, DEĞİŞMEM gerekir.’

Ancak başka birine dönüşürsek istediklermizi elde edebileceğimiz inancı, bisi cesaretlendriemk yerine küskün hale getiriyor. Kendimize kızarak, eleştirerek, küserek, aşağılayarak potansiyelimize çelme takıyruz. Hedeflerinize ulaşmak ve daha doyumlu bir hayat yaşamak için, özgün yanınızı rafa kaldırıp, toplumun beklentisine uygun, kendinizi maskelediğiniz bir başka karakter yaratmak durumunda değilsiniz. Aksine, bugün başarılı olarak tanımladığımız bireyleri incelediğimizde, başarılarının sırrının özgün yanlarını kucaklamak, kendi yollarında inançla yürümek ve kendilerini saklayıp değiştirmeye çalışmak yerine tam olarak oldukları kişi olmaktan kaynaklandığını görüyoruz.

Savunduğum 3 temel inanç:

1-Sorumlusu benim.

Hayatta başımıza gelen olaylara başımıza geldikleri için kızmak, sinirlenmek, isyan etmek bir yoldur. Diğer yol ise, başımıza gelen her şey için sorumluluk alma bakış açısına geçmek ve isyan etmek yerine, hayatımızdaki olaylar arasındaki bağlantıları, tekrar eden örüntüleri keşfetmek için gönüllü olmaktır. Bireysel sorumluluk almak korkutucu ve yorucu gelebilir, ancak bir kez bu bakış açısıyla yaşamaya başladığınızda, artık hayatın rüzgarlarıyla bir o yana bir bu yana savrulmak yerine, kendi hayatınızın hakimi olursunuz.

2-Ortaya çıkmalıyım.

Woody Allen, ”Başarının %80’i ortalıkta görünmektir.” der. Çok basit görünse de, kendimizi ifade etmenin, doğru yerde bulunmanın, insanlarla tanışıp nitelikli diyaloglar kurmanın, kendimizi hayatın içinde aktif bir birey olarak konumlamanın önemini unutmaya meyilliyizdir. Neyi başarmak istiyor olursak olalım, bunu kapalı kapılar ardında ve tek başımıza yapmak genelde mümkün olmayacaktır. Bu yüzden, kendimizi ifade etmeyi, görünür olmayı alışkanlık haline getirmek, başarı ve mutluluğun temel yapı taşlarından biridir. Üstelik bunu yapmak için dışa dönük olmamıza, çığırtkan, çok konuşkan, çok baskın biri olmamıza gerek yoktur. Önemli olan, kendimizi olduğumuz haliyle ortaya koyabilmemizdir. 

3-Aksiyon her şeydir.

Koçluk temelde bir aksiyon planıdır. İstediğimiz hedefe ulaşmanın tek koşulu, ona doğru hareket halinde olmaktır. Aksiyon almayı çoğu zaman erteleriz, çeşitli bahanelerle öteleriz ya da gereğinden çok daha az aksiyon alırız. Aksiyon almakla ilgili kalıp ve davranışlarımızı değiştirmek, hayatımız için dönüştürücü etkiye sahiptir. 

Bu kısım, sizinle ilgili:

Her bireyin kendine özgü yetenekleri, tutkuları ve potansiyeli vardır. Sizin de öyle. Eğer bazen kendinizi değersiz hissediyor, başarı ve mutluluk diğer insanların tekelinde diye düşünüyorsanız, size iki konuda garanti verebilirim:

1-Bu hislerinizde yalnız değilsiniz. En başarılı kişiler de dahil olmak üzere zaman zaman böyle hissedebiliyor. Amacımız bu tip duygu ve yanıltıcı düşüncelerden tamamen kurtulmak, sürekli pozitif olmak, sürekli neşeli olmak, kötü düşünceleri kovmak değil. Fakat bu tip yıkıcı düşünceler sizi esir aldığında, bunları yönetebileceğinizi keşfetmek. 

2-Kim olursanız olun, ne kadar berbat durumda, ne hatalar yapmış, ne kadar zamanınızı boşa geçirmiş, kaç yıldır aslında olmanız gereken kişiden başka biri gibi yaşıyor olursanız olun, ŞİMDİ’den başlayarak hayatınızı değiştirmek her zaman mümkündür. Özgün yanınızı bugüne dek saklamış, umursamamış, bastırmış hatta ondan kurtulmaya çalışmış da olabilirsiniz. Şimdi, olduğunuz kişi olarak hayatınızı daha doyumlu kılmak için doğru bir zamandır. Yarın daha geç olacaktır.

KOÇLUK SİSTEMİM

Koçluk sistemim, sonuçlar ve aksiyona dayalı. Hoş, yumuşak, iyi hissettiren, kimi zaman sohbet gibi akan bir süreç değil. Bunun yerine, her bir anında sizin daha iyi versiyonunuza, ona ulaşmanız için sahip olmanız gereken farkındalıklara ve almanız gereken aksiyonlara odaklanan, sistematik bir yapıda çalışıyorum.

İş hayatında büyük hedeflere koşmuş olanların bileceği gibi, bir hedefe ulaşmanın tek yolu doğru bir strateji belirlemek ve doğru zamanda doğru aksiyonları almak, yol üstünde karşımıza çıkan engellerle doğru zihinsel yapıyla savaşarak sonuca ulaşmaktır. Koçluk sürecinde de bu mantıkla çalışırız. Başarıyı, hedeflere ulaşmaya ve süreç sonunda sizi, kendi başınıza daima uygulayabileceğiniz yöntemlerle uğurlamayı hedeflerim.

Koçluk sistemimle ilgili, danışanlarımın özellikle pozitif geribildirim verdiği birkaç detay:

1.Konsepti Önceden Belli, Sistematik Bir Akış

Seanslarımız ‘Bugün ne konuşmak istersin?’ diye başlamıyor. Bunun yerine, her bir seansın belli bir konsepti var. Bunu çok önemsiyorum, çünkü bu, en önemli konuların her birinin ziyaret edilmiş olmasını garantiliyor. Elbette koçluk süreci koaktif bir süreç ve koçun yönettiği bir toplantı veya eğitim değil. Ancak, çerçeveyi çizmenin, amacın üstünde kalmanın ve sistematik ilerlemenin sonuçlar yaratma konusunda muazzam bir etkisi olduğunu deneyimliyorum. Bu nedenle birçok danışanın yaşadığı ama dile getirmediği ”Seansa gideceğim ama şimdi ne anlatacağım? Nereden başlayacağım? Bu koçluk için uygun bir konu mu ki?” sorularının yarattığı stres de ortadan kalkmış oluyor. Emin ellerde ve defalarca denenmiş, sonuçlar üretmiş bir sistemdesiniz. 

2.Görüşme Sonrası Raporları

Her bir görüşme sonrasında danışanlarıma, o görüşmeyle ilgili bir rapor gönderiyorum. Bunu çok kritik buluyorum çünkü üzerinden zaman geçse dahi dönüp bakabileceğiniz, kendinizle ilgili kaynaklarınız olmuş oluyor. Süreç içinde dönüp bakabileceğimiz somut kaynaklar olması, hem koçluk süreci için geliştirici, hem de süreç bittikten sonra hatırlatıcı oluyor. Sizinle konuşurken not aldığımda ”Acaba şimdi ne yazıyor?” diye düşünmenize gerek kalmıyor, çünkü bu bir sır değil; seans sonunda sizin de görebileceğiniz notlara dönüşüyor. Bu notlar biriktikçe, noktaları birleştiren önemli kaynaklar haline geliyor. 

3.Ödevler ve Kaynaklar

Koçluk sürecinde mutlaka danışanlarıma ödevler ve okuyabilecekleri kaynak önerileri sunuyorum. İki görüşme arasında boş durmak bizim sistemimizde pek mümkün değil; görüşmelerin ‘haftada bir hoş vakit geçirilen 1 saat’ten çok öte olması için, bu disiplini danışanlarımdan rica ediyorum. Her görüşmenin sonunda, bir sonraki haftaya kadar mutlaka almanız gereken bir aksiyon, ve çoğu zaman okumanız / dinlemeniz / izlemeniz gereken bir kaynak oluyor.

DOĞRU KOÇU NASIL SEÇERİM?

Çalışmanız gereken koç ben miyim? Size bu sorunun cevabında yardımcı olabilecek birkaç nokta var:

1-Çalışacağınız koçun hayatını, başarılarını inceleyin: Size başarı yolunda eşlik edecek birinin öncelikle kendi hayatında neler yaptığı, neleri başardığı, hangi yollardan yürüdüğü, bakabileceğiniz iyi bir göstergedir. Bu size, koçunuzun önerdiği yöntemleri kendi hayatında ne kadar uygulayabildiği, hangi sonuçlara ulaştığıyla ilgili bir ipucu verecektir. 

2-Çalışacağınız koçun eğitimini inceleyin. Bu size, koçunuzun hangi temel öğretiyle yola çıktığı hakkında ipucu verecektir. 

3-Koçunuzu stalklayın! Koçluk sürecinin başarılı ilerlemesini sağlayacak önemli bir kriter, aranızda bir güven bağı oluşmasıdır. Yaklaşımından, konuşma tarzından, ses tonundan hoşlanmadığınız biriyle bu yola çıkmanız anlamlı değildir. Bu yüzden koçunuzu sadece kağıt üstündeki bilgilerin ötesinde fikirleri, duruşu, karakteri anlamında da araştırın ve kendi kriterlerinize göre değerlendirin.

BİR KOÇA MI YOKSA PSİKOLOĞA MI GİTMELİYİM?

Koçluk, sonuçlarla ilgilidir. Geriye dönük çözümlemelerle değil. Koçluk bir tedavi süreci değildir ve psikolojik olarak sağlıklu durumdaki bireylerle, onların A noktasından B noktasına varmaları konusunda çalışır.

Eğer kendinizi ruhsal olarak sağlıklı hissetmiyor, depresyon veya benzeri bir psikolojik sorunla mücadele ediyorsanız, mutlaka bir klinik psikologla görüşmelisiniz. Eğer psikolojik olarak sağlıklı olup olmadığınıza emin değilseniz ve koçluk sürecine başvurmuşsanız, koçluk sürecinin başında aslında ihtiyacınızın öncelikle sağlıklı bir zemine gelmek olduğunu fark edersem, sizi bir klinik psikoloğa yönlendiririm. Etik olarak bu yönlendirmeyi yapmak koçların sorumluluğudur. Koçlar, psikolojik olarak tedaviye ihtiyaç duyan bireylerle çalışamaz, herhangi bir tedavi uygulamaz ve terapi yapmazlar. 

Psikolojik olarak sağlıklı bir bireyim, bir koçla mı, psikologla mı görüşmeliyim?

Bir klinik psikoloğa gitmek için tek nedeniniz bir ruhsal sıkıntı yaşıyor olmanız olmak zorunda değildir. Psikologlar sizin geçmişte – çocuklukta oluşturduğunuz şemalar ve bu kök inançlarınız sebebiyle tekrar ettiğiniz davranışlar ve duygular üzerinde çalışır. Bir klinik psikolog size ”Neyi, neden yapıyorum?” un cevabını, geçmişe dönük detaylı bir analiz yaparak verebilir. 

Psikoterapi sürecinde, belirlenmiş hedefler, atanmış aksiyonlar, ulaşılmaya çalışılan spesifik sonuçlar ve başarı metrikleri yoktur. Psikoterapi, sizi hedefe giden yolda daha aydınlanmış ve farkındalığı yüksek biri haline getirecektir. 

Koçluk sürecinin terapi sürecinden farkı, somut olarak bir hedefe ilerlemek ve aksiyonlarınızı takip etmektir. Terapi sürecinde öğrendiklerinizle ne yapacağınız size kalmıştır, ister hayatınızı tümden değiştirir, ister başarıyla odaklanır, ister kendinizi yeniden keşfedersiniz. İsterseniz sadece kendinizi keşfetmiş biri olmanın tatminini yaşar, hayatınıza aynen devam eder, daha başarılı, daha mutlu ya da daha doyumlu olmak için herhangi bir adım atmazsınız. 

Koçluk sürecinde ise hedefler belli ve aksiyonlar kaçınılmaz, sonuçlar ölçülebilirdir. Koçluk sizin hedefinizi bir proje gibi ele alır ve bu hedefe doğru giderken aksiyon aldığınıza, doğru zihinsel yapıda olduğunuza emin olur. Bir kez daha, koçluk hedefler ve sonuçlarla ilgilidir.

Özetle, hayat kalitesini artırmak isteyen, belli bir zaman içinde belli bir hedefe ulaşmak isteyen sağlıklı bir bireyseniz, ölçülebilir bir gelişimle, sonuca ulaştığınıza emin olmak için, bir koçla çalışabilirsiniz.

Psikoloğa giderken aynı zamanda koçluk alabilir miyim?

Evet, alabilirsiniz. Terapi süreciyle kazandığınız farkındalık, koçluk sürecindeki sonuç odaklı yolculuk için aydınlatıcı olacaktır. Bir yandan terapi sürecinde kendinizi derinlemesine keşfederken, bir yandan koçluk sürecinde belli bir hedefe doğru ilerleyebilir ve bunu yaparken terapiden kazandığınız farkındalığı yakıt olarak kullanabilirsiniz. Bu anlamda süreçler birbiri için besleyicidir ve birbiriyle çelişmez.

SÜREÇ, ÜCRET GÖRÜŞME DETAYLARI ve RANDEVU

Süreç

Koçluk sürecinin ne kadar devam edeceği, danışanın ihtiyacına göre belirlenir. Ancak minimum beş seans, bir hedefin tanımlanabilmesi, yol haritası çizilmesi, gerekli ödevlerin üzerinde çalışılarak değişimin gerçekleşmesi için gereklidir. 

Ücret

Ücret bilgisi için lütfen [email protected]’a ‘Koçluk Bilgi Talep’ konulu bir mail gönderin.

İlk seansınız 30 dakikadır ve bu giriş seansı ve %50 indirimlidir. 

Görüşme Detayları

Görüşmeler online olarak gerçekleşir. (Özellikle yüz yüze görüşme taleplerine, İstanbul içinde, çok kısıtlı bir kontenjanla yanıt verebiliyorum. Talebiniz bu yöndeyse lütfen e-mailinizde bunu belirtin.)

Görüşmelerimiz 50 dakika sürüyor. 

Ücret bilgisi ve randevu için [email protected] (lütfen iki T ve bir L ile yazdığınıza dikkat ediniz) a konu bölümünde ‘Koçluk Bilgi Talebi’ yazdığınız bir mail göndermeniz yeterli.